Facebook Ailesi

Custom Search

6 Mart 2017 Pazartesi

Zeynep Turan 6-12 Mart 2017 Haftası Burçlar

Koç Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; umutların var. Ama karamsar düşünceler de bir yandan aklının bir köşesinde yığılı duruyor. Bu hafta Mart ayının yüreğine serptiği umut tohumlarını susuz bırakmıyorsun. Kendini ve şartlarını yenilemek için hala geç olmadığına karar verebilirsin.

Haftanın ilk günlerinde fikirlerinle ön plana çıkıyorsun.

 Yönetici gezegenin Mars, Satürn ile 120’lık yapması, ikili ilişkilerinde cesur konuşmalar yapabileceğini vurguluyor. Uzun süreli ilişkisi olan bir Koç burcuysan, düşünmeden yaptığın konuşmalar, gün içerisinde tansiyonu yükseltebilir. Eğer yalnız bir Koç burcuysan bugün uzun zamandır aklında olan birine cesur adımlar atabilirsin. “Çekici olduğunuz kadar küstahsınız da” tarzında Türk replikli cümleler işitmen de mümkün tabi. Kendine güvendiğini her anlamda göstermek isteyebilirsin.

Abartıdan uzak durmalısın!

İkinci hafta başlarken her şeyi abarttığın bir dönem başlıyor olabilir. Rahatlık, koşulların uygunluğu, hobiler, ilişkilerde ısrarcı tutumun bir yandan öfkeni bastırmana neden olabilir. Ancak kişisel ihtiyaçların söz konusu olduğunda benmerkezci tarafını ortaya çıkartabilirsin. Bir sabah spora gidiyorum diyerek evden çıkıp kendine güzel bir kahvaltı ısmarlayabilirsin. Bu sıralar sevgili Koç sabahın akşamına uymuyor gibi... Bu oyuna gelme ve pozitif bakış açından vazgeçme lütfen! Gökyüzü 12 Martta Dolunay ruhuna hazırlanırken bu tarz düşüncelerini tetikleyebilir. Hafta sonu ise arkadaşların, komşuların ve komşuların derken iletişim konusunda hızlı ve yaratıcı olabilirsin.

Boğa Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; kışın kasvetini üstünden attığın bir dönemdesin demek, yanlış olmaz sanırım. Hayatının her alanında değişikliklerle ve ani gelişmelerle karşılaşmak, sana dolu dolu yaşadığını yeniden hissettirecek. Özet geçmek gerekirse, bu haftanın vurgu yaptığı konu kesinlikle ilişkiler!


Haftanın ilk günlerinde ailevi konular yakın plana gelebilir.

7 Mart Salı günü Ayın konumu Yengeç burcunda yer alıyor; evli çiftler çevresel faktörler yüzünden tartışmalar yaşanması mümkün olabilir. Abartılı duygusallıklar kendini özellikle aile içindeki kadınlarda gösterecek. Bekarlık sultanlık diyen bir Boğa burcuysan, bugün çevrene karşı kullandığın kelimelere dikkat et derim. İkili ilişkilerinde tutku ve kavgayı aynı anda yaşayabilirsin. Çevrende gelişen olaylara yaklaşım açın farklılık gösterebilir. Düzen kurma ihtiyacın bazı kararlar almana neden olabilir.

İlgi bekliyorsun…

Mars, Cuma günü ayın 10’unda burcuna geçiş yapıyor. Kişisel hayatında ve ilişkilerinde pohpohlanmak isteyecek, aşk hayatında daha fazla romantizm bekleyebilirsin. Sezgilerin de çok güçlendiği bu dönem karşı tarafın düşüncelerini daha net anlayabilir, onunla ilgili daha kolay çıkarımda bulunabilirsin. Bu durum özellikle ilişkisi yeni başlayan Boğa burçlarının işine yarayabilir.  Yüksek sesli konuşmalar tartışma gibi algılanabilir. Hırs ve kazanmak aruzunu dengede tutabilenler için olumlu bir akış başlayabilir.

İkizler Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; geride bıraktığımız günlerde kendi şartların doğrultusunda hareket etme imkânı yakalasan da bu durumun bu haftadan itibaren değişeceğini gökyüzü işaret ediyor. Sabırlı ve özverili olmak için birçok nedenin olabilir. İddialı olduğun konularda yaşadığın hayal kırıklıklarını düşünme fırsatın da bulacaksın.

İş bitirici tarafın kendini gösteriyor.

Her ne kadar haftaya kararsız da başlasan, iş bitirici tarafın etrafındakiler tarafından takdir görebilir. Çevrendekilere karşı tatlı sert tavrının dengesini iyi belirlemen gereken günlerdesin… Çarşamba, günlük akışın hız kazanmaya başlıyor. Çevrendekiler, gergin ve odaklanma problemleri yaşarken kendini şanslı sayabilirsin. Maceralı ve hareket gerektiren işlerde çalışanlar ve yorulmak nedir bilmeyen İkizler için uygun günler… Anlaşma veya toplantı programlamaları için verimli ve başarılı bir hafta olabilir

Toplumdaki intiba önemli olacak.

Mars, Cuma gününden itibaren Boğa burcuna geçerken kazandığın deneyimler, arkadaşların arasındaki konunum ve eğitim gibi konular hayatında ön plana çıkıyor. Eğer arkadaşlarından ve ailenden ayrı yaşıyorsan, özlemin kat be kat bu günlerde artabilir. Onlara ziyarette bulunmak için ani yolculuklar yapabilirsin. Bu günlerde nazlı ve mızmız insanları çekemeyebilirsin. Yetenekleri ile var olan insanlar ile tesadüf karşılaşmalar seni ayrıca besliyor. Bazen işler istediğin gibi gitmez ya bu hafta sonu planların değişebilir.

Yengeç Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; Hayattan ne zaman umudunu kestin ki? Zor olanın peşinden gitmek ve onu elde edene kadar çabalamak adeta senin yaşam biçimin… Bu hafta seni zorlayan ilişkiler ve insanlar hakkında kararlar alman gerekebilir. Önümüzdeki günlerde ise fikirlerine destek arıyorsun, senin gibi düşünen insanlara ihtiyacın olabilir.

Haftaya sorgulayıcı bir ruh hali ile başlangıç yapıyorsun.

Salı günü Ay burcunda hareket ediyor. Sezgilerin ve algılar oldukça güçlü. Bu durum senin lehine olabileceği gibi aleyhine de sonuçlanabilir. Eğer evliysen ya da bir ilişkin varsa algıların yüzünden kuruntu yapabilir ve kıskanç tavırlar sergileyebilirsin. Sana tavsiyem bugünlerde harekete geçmeden önce hislerinin doğruluğundan emin olman…  İş değişikliği, miras, vasiyet bağış yoluyla kazanç elde etme gibi konular aile gündemini değiştirebilir. Sorumlulukları eksik yapan insanlara karşı da bu sıralar tahammülün azalabilir.

Cuma günü Mars, Boğa burcuna geçiş yapıyor.

Mars bu etkide iken bazı konularda savaşmak için sabırlı olmak gerektiğini işaret edebilir. Özellikle maddi destek arayan Yengeçler için olumlu akışlar var. Ancak biraz da sabırla test edilmeler de olabilir. Toplum önünde güzel işler ve birliktelikler de söz konusu olabilir. Gireceğin çevreler, arkadaşların, etkinlikler hep bu hafta iş ya da buna benzer gruplardan olacak. Buralarda yine bol bol dünya gündeminden konuşabilirsin. 12 Martta meydana gelen Dolunay ise hafta sonu iletişimi güçlendiriyor. Kardeşler arasında sırlar ortaya çıkabilir.

Aslan Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; “Pes etmek için henüz çok erken” dediğini duyar gibiyim. Meydanlara dönmeye hazır ol! Kaybedecek hiçbir şeyin olmadığı fikrini şu an senden daha iyi kimse taşıyamaz. İçinde bulunduğumuz günleri de yarım kalanları tamamlamak, onarmak adına değerlendiriyor olabilirsin. Bu haftadan itibaren ise etrafındaki insanlarla olan ilişkilerin ön plana çıkıyor. Eleştirilere kulak vermemen biraz da olsa tansiyonu yükseltebilir.

İnsanlarla bir arada olmayı seviyorsun.

Bu haftanın ilk günlerinde bireysel hareket etmek daha verimli olmanı sağlayacaktır. 6 Mart Pazartesi günü Merkür, Satürn ile 120’lık yaparken kuralları olan insanlar için agresif enerjiyi ortaya çıkarabileceğini vurguluyor. Değişimin güçlü bir şekilde yaşandığı günlerden geçerken, kendini günün akışına bırakmak ve yalnız kalmak seni besleyebilir. Bugünlerde aklına gelen yeni fikirleri es geçmemeni öneririm. Hafta ortasına kadar seni kısıtlayan ne varsa uzaklaş isteyebilirsin. Perşembe gününden itibaren o çılgınca para harcama isteğin azalacak diyebiliriz.

Cuma günü ise güçlü bir etki söz konusu.

Mars, Boğa gibi sabit bir etkiye girerken sanatsal ve artistik yeteneklerini arttırabilir. Bu alanlarda para kazanmanı sağlayabilir. Eğer yaratıcılığa dayalı bir işte çalışmıyorsan, bu günlerde elindeki kaynakların yetersiz olduğuna dair bir korkuya kapılabilirsin. Eğitimin, yurt dışı bağlantıların ve inandığın değerler üzerine yenilikler yaşayabilirsin. Hafta sonu etkili olan bir Dolunay var. Başak burcunda meydana gelirken 2. evini etkisi altına alacak. Sorumlulukların, yatırımların gibi konularda gelişmeler olabilir. Özellikle yeni bir ev ya da eşya almak isteyenler için uygun bir süreç olabilir.

Başak Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; önceliklerinin ne kadar da değiştiğini gözlemlemek adına harika günlerdesin. Gökyüzünün konumu, hedeflerine ulaşmanın aslında o kadar zor olmadığını gösteren fırsatları ayağına getirebilir. Birlikte olduğun insanın senden beklentileri daha çok artıyor. Nabza göre şerbet vermek bugünlerin kurtarıcısı olabilir.

Haftaya hareketli bir başlangıç yapıyorsun.

7 Mart Salı günü Ayın konumu Yengeç ekseninde devam ederken haftaya çevresel faktörler yüzünden telaşlı başlıyorsun. Ancak sorunları analiz etmen ve kontrol altında tutabilmen meselelerin büyümemesini sağlayabilir. Bazı ilişkilere karışmaman gerektiği ile yüzleşebilirsin. “İyilik yap, maraz bul” boşuna dememişler.  Yardım etmeye çalışırken beklemediğin eleştirilere ve kıskançlıklara maruz kalabilirsin. Bekar olan Başak burçları arkadaş çevreleri yüzünden sıkıntı yaşayabilirler. Gereksiz şüpheler yüzünden iftiraya maruz kalabilirler. Bu tarz cevreler ve kişiler ile yol ayrımına gidebilirsiniz.

Mücadeleci tarafın ön planda.

Haftanın ikinci yarısı biterken Cuma günü, Mars Boğa etkisine giriyor. Zevklerin ve yaratıcı gücün ile dikkatleri üzerine toplayabilirsin. Bu günlerde ne arzu edersen et, elde etmek için ısrarcı olabilirsin. Ancak para harcama konusunda temkinli olman gerektiğini hatırlatmalıyım. Burcunda oluşan Dolunay 12 Martta kendini belli ederken, Marsın etkisini de yanına alacaktır. Evlilik, aşk, birliktelik, dürtüler, hedefler gibi konularda tetikleyici olabilir. Kıskançlık gibi duyguların varsa o yönünü karşı tarafa yansıtmamanı öneririm. Özellikle sosyal medya ve bu tarz iletişim kanallarını bahane yaparak arıza çıkartman mümkün olabilir.

Terazi Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; bu hafta ihmal ettiğin konular üzerine eğilim gösteriyorsun. Özellikle caba göstermen gereken bir ailen ve çocukların var. Gökyüzü, hayatının rotasını bulmak isteyen Terazi burçlarına yardım ediyor. Bazı gerçekler canlarını sıkabilir ama atılımları yakın geleceğe olumlu etkiler bırakıyor. Ektiklerini biçme zamanı geldi!

Bazı konularda sabırsızlık gösterebilirsin.

Venüs Retro’su bir gün önce etkisini gösterirken, Pazartesi gününe biraz gergin başlamış olabilirsin.  İş açısından enerjin yükselirken, sabırsız bir ruh haline bürünmen mümkün. “Bitse de gitsek” modunda bir düşünceye kapılırken, yaptığın eylemler aslında seni harika bir yaratıcılığa götürebilir. Elde ettiğin sonuçlar sana, ilkbahar gelmiş hoş gelmiş dedirtecektir. Ayrıca bugünlerde ortaya çıkacak yüksek enerji, uzun zamandır ertelediğin özel hayatınla ilgili kararlar aldırtabilir; ailen, çocuklar, evin, kendi sağlığın derken başka bir bahar havasına girmek isteyebilirsin.

Bu günler abartıyı tetikliyor.

Cuma günü Mars enerjisini Boğa burcuna yönlendiriyor. Gün içerisinde hiç olmadık olayları abartabilir, intikam duygusuna kolaylıkla kapılabilirsin. Kariyer yaşamında ise girişimci tutumun sana gün içerisinde yeni kapılar açabilir. Eğer güzel sanatlarla, edebiyatla, yazı işleriyle ya da yaratıcılığını kullandığın herhangi bir konuyla ilgileniyorsan, seni ilham dolu günler bekliyor. 12 Martta ise Başak burcunda Dolunay medyana geliyor. Bu süreç 12. evini etkisi altına alırken, özellikle kronik rahatsızlıklarına dikkat etmelisin. Ayrıca abartılı takıntıların bu dönem yeniden ortaya çıkabilir. Gece geç saatlere kadar internet başında zaman geçirmek, abur cubur tüketmek gibi konulara dikkat etmelisin.

Akrep Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; Çevrendeki insanlar genişledikçe beklentilerin de artıyor. Bugünlerde kafandan geçen düşüncelerini gözden geçirdiğinde, ne demek istediğimi anlayabilirsin. Mart, geçmişteki kalp kırıklıklarından kurtulup önüne bakman adına senden desteğini esirgemeyecektir. Özellikle bu haftadan itibaren beklentilerin ve ihtiyaçların konusunda cesur konuşmalar yapabilirsin.

İddialı yaklaşımların var.

Pazartesi gündeme hızlı giriyorsun; Mars, Satürn 120’lığı meydana gelirken eğer çekineceğin bir konu yoksa her şey yolunda gidecek demektir. Bugün öfkelenmek, söylenmek ve iddialı kararlar almak çok kolay olabilir ancak sezgilerinden vazgeçmiyorsun. Ani reaksiyonlar göstereceğin durumlar söz konusu olabileceği gibi, özellikle iş ya da eğitim hayatında kendini öne çıkarmak için üstün bir çaba sarf edebilirsin. Tatlı sert atışmalar ve liderliği ele geçirme isteği ilişkinde bugünlerin konusunu oluşturuyor. Hafta ortasına doğru iletişim tarzın yaklaşım açını değiştirebilir. Mantıksal ’lığı ve hızlı düşünme gücünü gündelik yaşamında kullanıyorsun.

Sakin olmak çok işine yarıyor!

Cuma günü, Mars karşıt burcunda yerleşiyor; aileni, eşini, düzenini, yakın dostluklarını ve onlarla ortak hedeflerini içine alacaktır. Bu konularda geçmişten kalan öfke ya da ani kararlar varsa biraz daha ılıman bir havaya girebilir. Hayal kırıklıkları yaşamamak adına bazı ilişkilerine bu günlerde mesafe koyabilirsin. Hafta sonu meydana gelen Dolunay 11. evini etkisi altına alırken, sosyalliğin, arkadaş çevren, grup çalışmaları, eğitim gibi konularda farkındalık yaşayabilirsin. Fazla detaycı olman biraz sıkıcı bulunmana neden olabilir.

Yay Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; ilişkiler anlamında tecrübe kazanacağın bir süreç başlıyor. Öte yandan kariyer yaşamın ve ailevi sorunların konusunda mücadeleni arttırman gerekebilir. Aslında sen bu fikre çoktan alışmış olmalısın; en son ne zaman tam anlamıyla birinin yardımına sırtını dayadın ki? Tek başınasın ama kararlısın!

Bu haftaya verimli bir başlangıç yapıyorsun.

Pazartesi günü Mars’ın Satürn ile 90’lık yapması hem girişken hem de başarılı bir güne işaret ediyor. Özellikle Ay’ın ertesi gün Yengeç burcuna geçmesi sakın, yapıcı ve tuttuğunu koparan bir ruh haline bürünmeni sağlayabilir. Ayrıca bugün bazı arkadaşlarından seni şaşırtacak ve “sevinsem mi, üzülsem mi?” diye düşüneceğin haberler alman mümkün. Bu günlerde inandığın değerlerin sarsılması seni ilişkilere karşı küstürebilir. 2012 yılında yaşadığın gizli bir aşk bu günlerde yeniden hayatına girebilir.

Yakın ilişkiler önemli olacak.

Cuma günü, 10 Mart’ta Mars, sabırlı bir burca geçiş yapıyor. Bireysel olarak 6. evini etkilerken seyahat, uzak şehirde yaşayan kardeşler, her türlü iletişim ve kariyer yaşamını mercek altına alıyor. Bu süreçte iş ortamında seni aşağıya çekmeye çalışan insanları fark edebilirsin; kısacası rakiplerinin stratejilerini ve kim olduklarını öğrenebilirsin. Senin için inceleme ve gözlemleme süreci bu noktada başlamış olacak. Hafta sonu meydana gelen Dolunay, 12 Marttan önce başlayan ilişkilerin, bazı testlerden geçeceğini işaret ediyor. Bu süreçte ilişkiye kim hâkim, kim üstüne düşeni yapıyor, kim eksik kalıyor bunlar ortaya çıkabilir.

Oğlak Burcu Haftalık Yorumu (6 -12 Mart)


Bu haftanın gündemi; geçmişten bir nebze olsun kendini sıyırıp, kendi gündemine yeniden odaklandığın günlerdesin…Fikirlerini yeniden şekil vermen, bazı gündelik işlerinde kolaylık oluşturmana yardımcı oluyor. İnsanların bu dönem gerçek niyetlerini görmen kolay olacak.

Merhametin mantığının ötesinde yer alacak.

Hayatının farklı alanlarında yer alan kişiler ile ilişkilerin ön plana çıkıyor. Özellikle Salı günü Ay Yengeç etkisi ile hem özel hem de günlük hayatında aşırı sahiplenici davranışlar göstereceğini işaret ediyor. Kendini frenlemelisin. Düşünmeden hareket etmek en kestirme kaçış yolun olabilir. Dik duruşun yanında kucak dolusu merhamete sahip olduğunu en yakınların görüyor. Çevrende gelişen olaylara yaklaşımın değişebilir, içinden geleni yapmak yerine insanları dinliyorsun. Sevgilin ya da eşinle ilgili vereceğin karları erteliyorsun. Duyguların karar vermeni etkileyebilir.

Dolunay, bir nebze ışık saçıyor…

Bu haftanın ikinci yarısı biraz mızmız ve olumsuz düşünmeye yatkın olabilirsin. Örneğin çıkacağın seyahatlerden memnun kalmayıp, her şeyi kafaya takarken görülebilirsin.  Sosyal hayatın bir parça daha önemli olurken, yeni bağlantıların yine iş gibi benzer çevrelerden oluşacaktır. Ve gelelim Dolunay etkisine; 12 Mart Başak burcundaki Dolunay, 9. evini etki altına alıyor. Farklı kültürler, eğitim konusunda aldığın kararlar, uzak akrabalar gündemine gelebilir. Aynı zamanda imkânsız ilişkiler için de büyük sürprizler oluşabilir. Küsler barışırken, insanların asıl niyetlerini fark edebilirsin.

Kova Burcu Haftalık Yorumu (6-12 Mart)


Bu haftanın gündemi; geçen aylarda hayatındaki insanlarla alakalı büyük değişimler yaşadın. Değişim, ne yazık ki söz konusu hayatın ta kendisi olunca insan dengesini yitiriyor. Hal böyleyken yapabileceklerine ve başarabileceklerine üstün körü odaklanmış olabilirsin.  Bu haftadan itibaren ise eline yapıcı fırsatlar geçmeye başlıyor. Bunları değerlendirmek isteyebilirsin.

Başı şeyleri kolay göze alıyorsun.

Pazartesi günü 6 Martta meydana gelen Merkür, Satürn 120’lığı günün değişen şartlara ayak uydurman gerektiğini vurguluyor. Gecen hafta duyguları kasıp kavuran Venüs Retro’su bugünlerde ilişkilerine mesafe oluşturabilir. Kendine zaman ayırmak ve yaratıcılığını keşfetmek kişisel tercihin olabilir. Bir süre gönül işlerinden uzak durmak sana da iyi gelebilir. Gönlü kırık Kova burçları ise karşılarına beklenmedik biri çıkabilir. Eski bir arkadaş ya da bir kere tanışma fırsatı bulduğun bu kişi sana bir şekilde ulaşabilir.

Bu günlerde ailen ve ortak kararlar ön planda olacak.

Mars, Boğa etkisine 10 Martta girerken; ailenle alakalı konularda yaşadığın fikir çatışmalarını daha görünür bir hale getirebilir. Ev, aile, yuva, kökler, yatırımlar, gayrimenkul gibi konuları kapsayan 4.evinde etkili olacak bu zorlayıcı süreç, farklı yönler ve çözümler üretmene neden olacaktır. Örneğin, ailenin yanından ayrılıp başka bir eve çıkabilirsin. Ya da baban ile ilgili bazı gelişmeler yaşanabilir. Hafta sonu ise Dolunay etkisinde hareket ediyoruz. Evli Kova burçları, eşinden destek alabilir ve onun yardımını bu ay boyunca yanlarında güçlü bir şekilde hissedebilirler.

Balık Burcu Haftalık Yorumu (6 - 12 Mart)


Bu haftanın gündemi; güvensizliğinden yavaş yavaş sıyrılmaya başladığın günlerdesin. Tecrübe ederek öğrendiğin şeyler bu günlerde de devam edebilir. Ama sonunda karlı çıkacak olan yine sen olabilirsin. Bu haftadan itibaren, ruh halin güncel olaylara bakış açını değişebilir. Hassas ve alıngan yönlerini törpülüyorsun.

Seri ve hızlı hareket etmek isteyeceksin.

Sürekli hareket halinde tutacak gelişmelerle karşılaşabilirsin. O, pratik düşünen tarafın yine tam zamanında imdadına yetişeceğini söyleyebilirim. Salı günü Ay Yengeç burcunda hareket ederken anlık isteklerinin etkisinde davranabilirsin. İş ve sosyal ortamında kişilere karşı aceleci kararlar verebilirsin. Çıkış noktan başarı dahi olsa, bir şeyi gereğinden çok istemek bazen seni başarıdan ve çözümden uzaklaştırabilir. Bugünlerde aldığın kararları iki kere düşünmen taraftarıyım. Çünkü izlediğin yol zamanlama hatası yapmana sebep olabilir. Aceleci olma!

Mart ayında; gerçekçi olmanın meyvelerini yiyorsun.

Cuma günü kendini pek formda hissetmeyen bir Mars etkisi var. Sabit bir burcun hanesine girerken atılgan tarafın yerini geri çekilmek ve inatlaşmak üzerine gelişebilir. Bu durum aşk ve sosyal ilişkinde olumlu ilerlerken iş açısından rakiplerinin hızına yetişmen anlamında olumsuz olabilir. Özellikle ev ve yakın akrabalar yüzünden ortak ilişkilerin konusunda öfke, hırs ve kıskançlıklar oluşabilir. Ruhun sürekli yaramazlık yapma peşinde... 12 Martta meydana gelen Dolunay karşıt burcunda İlişkiler evinde etkili olurken; evliliğin konusunda sağlam adımlar atabilirsin. Bekar Balık burçları ve kaybedecek bir şeyi kalmayanlar için gizli saklı ilişkileri tetikleyebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder